Kremnica

Kremnica Kalvária – západ slnka

Technika:

Panasonic Lumix GH5, Speed Booster XL 0.64x, Sigma 50-100mm f1.2, Sigma 18-35mm f1.2, Iphone 8


Kremnica

Kremnica je mesto s dlhou históriou a najstaršou mincovňou na svete, ktorá dodnes vyrába produkty s najvyššou kvalitou a ktorá patrí medzi špičku vo svete. Kremnica prekvitá múzeami alebo pamiatkami, ako sú Morový stĺp sv. Trojice, Mestský hrad alebo kostol sv. Kataríny.


Kalvária

Po večeri a dlhom dohadovaní sme sa so sestrou rozhodli vybehnúť na Kalváriu s kostolom sv. Kríža. Celá trasa trvá približne 40 minút, ale chceli sme stihnúť západ slnka nad kopcami, a tak sme to zvládli za necelých 25 minút. Na vrchole kalvárie nás čakalo prekvapenie v podobe veľmi pekného západu slnka opierajúceho sa do kostolíku. Kúsok vyššie od kostola sa nachádza vyhliadka, z ktorej je vidno na okolité Kremnické a Štiavnické vrchy.


Kostol sv. Kataríny Aleksandrijskej, Mestský hrad

Kostol sv. Kataríny je dominanta mesta, ktorá je obklopená mestskými hradbami. Fascinujúce sú hradby, ktoré slúžia aj ako funkčné budovy v centre mesta. Dominantou kostola je Západná veža, na ktorej vrchol vedie 127 kamenných schodov, ktorých výšlap dá zabrať každému. V okolí kostola sa nachádzajú bašty, v ktorých si môžete pozrieť staré zbrane, rôzne historické predmety, ale aj staré kremnické zvony v Hodinovej veži.


Protipovodňové kaskády

Cesta na kaskády z Kremnice vedie po asfaltke, ale môžete si vybrať aj lesný chodník popri ceste. Celá trasa trvá asi hodinu a vyhovuje aj rodinám s deťmi. Popri hodinovej rodinnej prechádzke môžete vidieť prírodnú rezerváciu Bujačia lúka či prírodné pramene, z ktorých vyteká čistá priezračná voda plná minerálov. Najviac ma fascinoval pomník padlých Kremničanov v 1. svetovej vojne, pretože na väčšine územia Slovenska je zachovaných oveľa menej pamätníkov z prvej svetovej vojny ako z tej druhej. Za rozcestníkom Toliar sme prešli cez tunel ku Kremnickej píle, ktorá pred niekoľkými rokmi vyhorela a teraz chátrajúca čaká na nového investora. Za pílou sme odbočili doľava na menej upravenú cestičku, ktorá vedie cez Krahuľskú dolinu, v ktorej sa nachádzajú protipovodňové kaskády. Po príchode som bol trošku sklamaný, pretože miesto s veľkým potenciálom bolo menej upravené, ale je možné, že posledné augustové dni už boli mimo sezóny.


Zaujmavosti v Kremnici

Najväčšou zaujímavosťou bola pre mňa Ulička slávnych nosov, na ktorej stene môžete vidieť odliatky známych osobností. Je to unikátna paródia na Hollywood a súčasne je to akýsi humoristický panteón. Táto ulička sa nachádza za múzeom Gýča. Za budovou mestského úradu sme narazili na výstavu satiry, kde boli v jednej časti vystavené fotografie z Kremnických Gagov a v druhej boli vystavené satirtické meme, ktoré v dnešnej dobre ovládajú internet. Ak by som mal ešte pridať poslednú zaujímavosť, tak by som pridal Kremnické Krumple, ktoré pozná už asi každý, kto navštívil Kremnicu.

Ak ste sa dostali až sem na koniec článku, tak Vám veľmi pekne ďakujem. Ak by ste chceli vidieť viac fotografií z ciest, môžete si nájsť môj profil na instagrame: @puroe_photo.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: