Orava – všetko čo som (ne)stihol navštíviť

Rázcestie pod Predným zeleným

Technika:

Panasonic Lumix GH5, Speed Booster XL 0.64x, Sigma 50-100mm f1.2, Sigma 18-35mm f1.2, Iphone 8

Pondelok:

Po pár hodinách cesty sme sa konečne ubytovali v Hoteli Roháč v Trstenej. Po únavnej ceste sme znova sadli do auta a štartovali do neďalekého Slaníckeho dvora na večeru. Väčšinou, keď prídem na Slovensko na dovolenku, tak si všade musím dať bryndzové halušky. Ani teraz som nespravil výnimku.

Utorok:

Smer Roháčské plesá (1562,2 m n. m)

Na začiatku cesty sme ešte nevedeli, že nás čaká túra dlhá 13,39 km, ktorú sme zdolali za 5 hodín a 30 minút. Boli sme namotivovaní ju zdolať skôr, ako písali v článkoch o tomto mieste.

Roháčsky vodopád:

Prvá zástavka na náučnom chodníku Roháčskych plies bola na Roháčskom vodopáde. Cesta bola síce strmá, ale pôžitok z vodopádu bol veľký.

Druhá zastávka nám poskytla nádherný výhľad z Rázcestia pod Predným zeleným na Roháče, ktorý môžeš vidieť na titulnej stránke tohto príspevku.

Roháčské plesá:

Po neustálom stúpaní vo vysokej teplote sme dorazili na chladný vrchol, kde nás vítali kačice a paničky z miestneho klubu dôchodcov, ktoré ich kŕmili. Kačica na obrázku bola strašne dotieravá a stále si pýtala niečo do zobáku. V okolí plesa sme sa ešte v júni chladili na tvrdom a chladnom snehu.

Streda:

Po únavnej ceste na Roháčske plesá sme na druhý deň bojovali so svalovicou na Oravskom hrade. Oravský hrad je jednou z najväčších atrakcií severného Slovenska, určite túto pamiatku neobíďte.

Pri návšteve som veľmi privítal aplikáciu a možnosť skúmať chladné chodby hradu osamote bez sprievodcu. Keďže v polovici júna mala väčšina základných škôl v okolí po poslednom skúšaní a písomkách, učitelia im na oplátku dopriali veľmi peknú prehliadku s programom od sprievodcov.

Cestou do Oravskej dediny v Zuberci sme sa zastavili pri starej Františkovej hute. Táto huta má vek skoro 200 rokov. Pred skoro 200 rokmi pricestoval na Slovensko ambiciózny Angličan Newbuild, ktorý ju postavil, ale následkami hospodárskej krízy a zrušením poddanstva po 27 rokoch nadobro zanikla. Neďaleko pri Studenom potoku stál tank, ktorý podľa všetkého funguje ako atrakcia a dá sa v ňom povoziť. Ale je možné, že sme boli mimo sezóny, a vtedy táto služba nie je k dispozícii .

Oravská dedina:

Pri vstupnej bráne do Oravskej dediny sme si mysleli, že to bude rýchla polhodinová exkurzia, ale po vstupe sme odhalili rozmanitosť dediny, kde chovajú domáce zvieratá a pestujú zeleninu a ovocie. Podľa internetu bola väčšina objektov odkúpená od pôvodných majiteľov, rozobraná, prevezená a nanovo poskladaná v múzeu.

V múzeu sú objekty z celého regiónu Oravy. Areál je rozčlenený na niekoľko častí: Dolnooravský rínok, Zamagurská ulica, Goralské lazy, Kostol s cintorínom a Mlynisko. Každá časť sústreďuje charakteristické typy stavieb ľudovej architektúry regiónu. Tak ako v skutočnej dedine sú tu obytné a hospodárske stavby (domy, usadlosti, komory, senníky, salaš a i.), remeselnícke objekty (kováčska vyhňa, hrnčiarska pec) i technické stavby (mlyn, valcha, mangeľ, olejáreň). Areálom preteká horský potok Studená, z ktorého je napojený vodný náhon pre mlyn a valchu. Múzeu dominuje drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15.storočia. – www.muzeum.sk

Štvrtok:

Štvrtý deň na Orave bol zaujímavý výletom na Slanícky Ostrov. Po čakaní strávenom vo vysokých teplotách sme sa s chladným vánkom a úsmevom na tvári dopravili loďou k barokovému kostolu na vršku ostrova. V okolí kostola sa nachádzali staré pomníky z cintorínov, lapidárium Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia, ale aj kalvária. Vnútri kostola sa nachádza expozícia ,,Tradičná ľudová plastika a maľba”.

Rio de Klin – Socha Ježiša Krista

Socha Ježiša Krista týčiaca sa nad Oravskou priehradou vzbudzovala rešpekt a pokoru zároveň. Tento monument je vysoký viac ako 9 metrov s rozpätím 7 metrov. Toto miesto vám dodá silnú duchovnú energiu a môžete obdivovať aj krásne výhľady na okolie.

Drevený gotický Kostol Všetkých svätých

Poslednou štvrtkovou zastávkou bol tento krásny rímskokatolícky kostol pochádzajúci z 15. storočia. Nachádza sa vo vedľajšej uličke na miestnom cintoríne. Tento kostolík odporúčam navštíviť.

Piatok:

Ako poslednú nenáročnú turistiku sme si vybrali jednu z najkrajších roklín na Slovensku, Juráňovu dolinu. Popri Juráňovemu potoku sme sa dostali do časti lesa, ktorá nebola udržiavaná lesníkmi. Ako je zvykom, chytila nás tu búrka s krúpami, ale našťastie sme boli neďaleko Rázcestia pod Umrlou, kde sme prečkali v prístrešku a potom pokračovali do obce Oravice okolo rozľahlého teritória medveďov.

Na záver tejto cesty sme sa zastavili schladiť v Brestovskej jaskyni. Táto najmladšia a najchladnejšia jaskyňa mi ale kvôli svetelným podmienkam nedovolila fotiť.

Pri odchode ma najviac mrzeli pamiatky, ktoré sme nestihli navštíviť. Určite sa v budúcnosti zastavíme znova a navštívime aj Dolný Kubín a jeho pamiatky a múzeá. Viac fotografií a videí môžete nájsť na mojom instagrame: @puroe_photo

Instagram :

One thought on “Orava – všetko čo som (ne)stihol navštíviť

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: